Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Widokowy punkt obserwacyjny przy stawach rybnych łowiska otwartego „Jegiel” - realizacja projektu pt. „Poznajemy ptaki Puszczy Białej”.

Zapraszamy wszystkich chętnych na kameralne spotkania z przyrodą, na obserwację ptaków.

Foto

Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota w ramach projektu pt. „Poznajemy ptaki Puszczy Białej”, który został sfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie prowadzony przez LGD „Równiny Wołomińskiej” wybudowało punkt obserwacyjny. Zlokalizowany jest on w Nowej Wsi, bezpośrednio przy stawach rybnych, gdzie funkcjonuje łowisko otwarte „Jegiel”, a niedaleko od drogi nr S8 prowadzącej z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej, przy zjeździe w lewo do Długosiodła. Jest to ponad 100 hektarowy malowniczo położony obszar, na którym znajdują się stawy stwarzające możliwość nieograniczonego połowu wielu gatunków ryb.

Foto

Puszcza Biała o powierzchni 64 tys. ha to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu. Jej teren pokryty jest lasami iglastymi, ale występują tu również drzewostany dębowo-grabowe, jesionowo-olszowe i olszowe. Bogata flora i fauna stanowi duży walor przyrodniczy tego obszaru., a sąsiedztwo stawów stanowi ostoje dla wielu cennych gatunków ptaków, w tym wielu gatunków chronionych. Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi.

Foto

Obszar ten zasiedla w okresie lęgowym bocian czarny, kraska i lelek. Można tu spotkać żurawie, czaple: białą i siwą, skowronka borowego, dzięcioła: czarnego, zielonego, pstrego I dzięciołka małego, bataliona, błotniaka, rybitwy, derkacza, zimorodka i orła bielika. Obszar ten stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 oraz część międzynarodowej sieci ostoi ptaków. Dlatego posadowienie w takiej okolicy obserwatora nie było przypadkowe.

Jesień to jeden z ciekawszych dla obserwatorów ptaków okresów w roku. To czas jesiennej migracji, kiedy miliony ptaków udają się w drogę na zimowiska. Dla jednych to daleka wędrówka przez kontynenty, inne przylatują na zimę na nasze tereny z północnej i wschodniej Europy.

Zapraszamy do odwiedzin w dowolnym czasie, bo w każdej porze rok można będzie pooglądać ciekawe ptaki i poobcować z przyrodą. Jest to ciekawy sposób spędzania czasu zupełnie inny niż na typowych imprezach, ale cóż ptaki cenią sobie przede wszystkim spokój.

Foto

Być może nasze obserwatorium przyczyni się do wzrostu liczby birdwatcherów, czyli obserwatorów ptaków – hobby tak popularnego w Europie.

Zapraszamy także na naszą stronę internetową www.bialebloto.com.pl oraz na profil społecznościowy Białebłoto na Facebooku, gdzie umieszczone są zdjęcia z naszego przedsięwzięcia.

Punkt widokowy - list zapraszający (pdf)


Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 9.00-18.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 3749 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.