Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II, 07-221 Brańszczyk tel. 29 679 40 45, skansen@branszczyk.pl

Foto

Dążąc do nowoczesności podejmując działania, by nasze życie było łatwiejsze nie możemy zapominać o tym co było. A często tak jest szczególnie w warunkach wiejskich, że w pogoni za nowoczesnością zapominamy o tradycji i wielowiekowej wiejskiej kulturze. Dlatego zmierzając do modernizacji wsi, pamiętać należy o poszanowaniu kulturowego dziedzictwa narodowego.

Te przemyślenia stały się zaczątkiem działań skierowanych na budowę skansenu. Pomysł ten powstał wiele lat temu, jednak już na początku pojawił się problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. I tutaj z pomocą przyszedł Powiat Wyszkowski, który nieodpłatnie użyczył gminie część działki Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Miejsce idealne na tego typu obiekt, wymagało jednak na wstępie wiele pracy przygotowawczej.

W 2014r. gmina Brańszczyk uzyskała dofinansowanie na ten cel z PROW pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez utworzenie skansenu w Brańszczyku przy projektowanym szlaku św. Jakuba do Łomży”.

I tak, już dziś, możemy zwiedzać drewnianą chatę, stodołę, i kuźnię, które stanowią pierwszą część parku etnograficzno-przyrodniczego, który powstaje w Brańszczyku.

Foto

W następnych latach gmina zamierza kontynuować rozpoczęte dzieło, wzbogacając je o nowe budynki. Nadszedł dobry czas na tego typu zamierzenia, gdyż istnieje możliwość pozyskiwania dotacji z funduszy europejskich. Warto dodać, że gmina Brańszczyk z zamiarem dalszych działań pozyskała od powiatu kolejną działkę, tę ze stawami na terenie DPS, która odpowiednio zagospodarowana łącznie z terenem obecnego skansenu stworzy w przyszłości park etnograficzno-przyrodniczy w Brańszczyku.


Chata drewniana

Chatę przeniesiono do skansenu ze Trzcianki (numer domu 223), jest to budynek przedwojenny składający się z jednej dużej izby, kuchni i przedsionka z dobudowanym gankiem i pięknie zagospodarowanym przydomowym ogródkiem z wiklinowym płotem.

Wyposażenie chaty stanowią dary od mieszkańców gminy, które były dawniej podstawowym wyposażeniem każdego domu. Możemy zobaczyć w izbie m.in. zydel, ślaban, maszynę do szycia i kufer, a także kołowrotki i stary stół z kredensem. A w kuchni, jak u każdej gospodyni, niecki do wyrabiania chleba, maślnice, drewniany kredens. Na ścianach obrazy religijne i ozdobne pasiaki.

Stodoła z bala

Stodoła pochodzi z gajówki Tuchlin, podobnie jak chata, została przeniesiona
Foto

do skansenu do celów wystawienniczych w 2014r. W stodole znajdują się maszyny mechaniczne z XIX i początku XX wieku. Warto przyjrzeć się młocarni szerokomłotnej, która służyła niegdyś dziedzicowi Brańszczyka, Adolfowi Rudzkiemu.

W stodole obejrzymy również sprzęty ręczne tj. widły drewniane, cepy, motyki, kosy, sierpy, narzędzia stolarskie, beczki i akcesoria szewskie. Na uwagę zasługuje umocowana wysoko na linie socha dwupolicowa, służąca niegdyś do orania ziemi, a także drewniane radło przekazane do skansenu przez sołectwo Udrzyn.

Kuźnia

Budynek przeniesiony z Udrzyna na wiosnę 2015r. W kuźni można obejrzeć dmuchawę kowalską, starą wiertarkę, szlifierkę ręczną i pokaźny zbiór podków.

Studnia

Replika studni została usytuowana na środku placu skansenu. Ciekawostką jest, że podobna studnia istniała we dworze w Brańszczyku jeszcze na początku XX w., a w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie znajduje się jej rekonstrukcja.

Foto

W ramach pozyskanych pieniędzy wykonano także ogrodzenie placu, pobudowano bramę wjazdową oraz wykonano drogi komunikacyjne. W 2015r. pobudowano drugą stodołę, studnię z żurawiem oraz chlewik, w którym podczas dożynek gminnych w sierpniu 2015r. można było oglądać wystawę drobiu ze Stowarzyszenia Hodowców Drobiu Rasowego „Czubatka Polska”.

Idea powstania skansenu spotkała się z akceptacją i zaangażowaniem mieszkańców gminy poprzez przekazywanie do skansenu pamiątek po swoich przodkach. Dzięki temu na koniec sierpnia 2015r. w skansenie
znalazło się ponad 500 eksponatów, które tworzą wyposażenie budynków skansenu. Zachęcamy do dalszego przekazywania dawnych maszyn i przedmiotów codziennego użytku, które w naszych domach niszczeją, a w skansenie mogą zyskać drugie życie.

Powodzenie tego pięknego zamierzenia zależy od wszystkich mieszkańców gminy, stąd prośby o przekazywanie pamiątek o naszej wspólnej historii. Eksponaty można przekazywać sołtysom lub opiekunowi skansenu. Każdy nawet najmniejszy dar zostanie zewidencjonowany wraz z nazwą Darczyńcy.

Zapraszamy do odwiedzenia Skansenu, szkoły i grupy zorganizowane (min. 5 osób).

Foto

Osoby, które zechcą zwiedzić Skansen proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Opiekunem Skansenu Katarzyną Bralewską pod nr tel. 515 168 775

Znajdź Skansen na FB:
www.facebook.pl/skansenbranszczyk

Galeria zdjęć Skansenu


Opracowanie i fot:Katarzyna BralewskaFotoStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
poniedziałek w godz. 9.00-18.00
wtorek - czwartek w godz. 8.00-16.00
piątek w godz. 8.00-15.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 6625 razy.
© 2006 - 2020 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: EWA SWULIŃSKA, e-mail: ewa.swulinska@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.