Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Parafiada "Młodzież dla Niepodległej"

Data umieszczenia:

Patriotyczne zmagania sportowe w Porębie.

Foto


9 już rok z rzędu na początku czerwca, dzieci i młodzież podjęły rywalizację sportową w Młodzieżowej Parafiadzie ku czci św. Jana Pawła II w Porębie tym razem odbyła się ona 5 czerwca 2018r. A jej głównym mottem było hasło „Młodzież dla Niepodległej”. Rozgrywki sportowe stały się świetną przyczyną do uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Foto


Tak jak przystało na Parafiadę zmagania sportowe poprzedziła wspólna Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym w Porębie przez trzech kapłanów ks. Tomasza Tymińskiego proboszcza parafii Białebłoto, ks. Andrzeja Grzybowskiego proboszcza parafii Poręba oraz ks Marcina Kaczyńskiego wikariusza parafii Poręba.

Homilię ks. Marcin rozpoczął do postaci marszałka Józefa Piłsudskiego jak i do tych, którzy razem z nim walczyli o niepodległą Polskę. Podkreślił, że prawdziwy żołnierz, który w swoim życiu kieruje się takimi wartościami jak "BÓG, HONOR I OJCZYZNA" zostaje na polu walki do końca, nawet pomimo bólu, cierpienia i wszelkiego rodzaju przeciwnościom losu. Jest gotowy znieść wszystko, aby wziąć udział w walce, która staje się przyczyną osiągnięcia upragnionej wolności. Dla takiego żołnierza nie ma nic ważniejszego jak wierność Bogu i Ojczyźnie, a także zachowanie prawdziwego honoru w walce. Taka postawa jest godna naśladowania również w dziedzinie sportu jak i w codziennym życiu. W dalszej części homilii mowa była bezpośrednio o parafiadzie . Ks. Marcin mówił: „Dzisiejszy dzień, jak i całe wydarzenie, które nosi nazwę Parafiada to sposobność do tego, aby udowodnić ile w nas sumienności, odwagi, honoru, miłości do Boga i do drugiego człowieka. To możliwość, która nie tylko ukazuje nasze talenty i poczucie prawdziwego hartu ducha, ale także pokazuje wyniki naszej codziennej pracy nad sobą, nie tylko w dziedzinie sportu. To przestrzenie, w których możemy udowodnić jak ważne są dla nas: przyjaźń, zaufanie, pomoc, wsparcie, przebaczenie i kultura osobista. Niech nie zabraknie dziś w nas tych wartości. Pokażmy nasze zaangażowanie nie tylko w dziedzinie sportu, ale także w byciu człowiekiem dla bliźnich. Niech wszelkie negatywne emocje zejdą na drugi plan, abyśmy udowodnili, że jesteśmy prawdziwymi chrześcijanami, uczniami i żołnierzami Jezusa Chrystusa.”
Ks. Marcin życzył wszystkim uczestnikom Parafiady: „Niech Jezus Chrystus Eucharystyczny, który za chwilę będzie obecny pod postaciami Chleba i Wina, i którego przyjmiemy do naszych serc w Komunii Świętej, stanie się dla nas umocnieniem w walce o miłość, sprawiedliwość i szacunek. Niech będzie dla nas pomocą w głoszeniu Ewangelii swoim życiem, dobrymi słowami i konkretnymi czynami. A słowa z dzisiejszego pierwszego czytania niech staną się hasłem przewodnim naszego współzawodnictwa: "Wyrwie mię Pan od wszelkiego złego czynu i wybawi mię, przyjmując do swego królestwa niebieskiego". Ks. Marcin przytoczył na koniec swojej wypowiedzi słowa głównego patrona Parfiady jakim od 9 lat jest Święty Jan Paweł II, mówił on niegdyś: „
Foto

Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję".

Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na boisko przy szkole w Porębie, aby dokonać oficjalnego otwarcia Parafiady i uczcić 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Na boisku szkolnym rozwinięto 50 metrową biało czerwoną flagę, a głos zabrali organizatorzy tegorocznej Parafiady:
Foto

ks. Andrzej Grzybowski życzył wszystkim dużo miłości i radości nie tylko z zawodów sportowych, ale i z faktu iż żyjemy w Polsce Niepodległej, Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, zaznaczył że choć nie wszystkim uda się zdobyć medale, bo taki jest sport, to należy pamiętać że wszyscy są zwycięzcami biorąc udział w Parafiadzie. Życzył wszystkim dużo uśmiechu i radości. Głos zabrała również dyrektor Agnieszka Pękul witając wszystkich uczestników Parafiady dołączając się do życzeń dla dzieci i młodzieży.

Po krótkich przemówieniach organizatorów wszyscy udali się na symboliczny bieg 100 metrów na 100 rocznicę odzyskania niepodległości trzymając w dłoniach 50 metrową flagę.. Ten niecodzienny bieg był filmowany z lotu ptaka. Materiał filmowy można obejrzeć tutaj:Po wspólnym biegu rozpoczęły się kolejne konkurencje przygotowane dla zawodników: bieg sztafetowy z podziałem na chłopców i dziewczęta oraz na klasy. Tor przeszkód, przeciąganie liny, mecze piłki nożnej na 3 boiskach. Do zawodów stanęli sportowcy ze szkół podstawowych z: Białebłota, Brańszczyka, Knurowca, Turzyna, Nowych Bud, Trzcianki i gospodarze z Poręby oraz gimnazjaliści z Brańszczyka i Poręby.
Foto


Na uczestników, opiekunów i gości czekał poczęstunek z grilla przygotowany przez Wspólnotę Rycerzy Kolumba Rada nr 15766 w Porębie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Medale i puchary oraz posiłek zostały ufundowane przez Wójta Gminy Brańszczyk.
Po zliczeniu punktów we wszystkich konkurencjach puchar dla najlepszej Szkoły Podstawowej w Parafiadzie ku czci św. Jana Pawła II „Młodzież do Niepodległej” powędrował do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Porębie, II m-ce zajęli uczniowie z Brańszczyka, a III z Białegobłota, a w kategorii klas VII i Gimnazjum puchar wywalczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Brańszczyku, II miejsce zajęli uczniowie z Poręby, III z Bałegobłota.
Foto


Na sumę punktów i ostateczne zwycięstwo Poręby i Brańszczyka złożyły się małe-wielkie zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach i tak medale oraz gratulacje z rąk Wójta Mieczysława Pękula, zastępcy wójta Andrzeja Łapińskiego, dyrektor ZPO w Porębie Agnieszki Pękul, ks. Andrzeja Grzybowskiego i ks. wikariusza Marcina Kaczyńskiego otrzymali zdobywcy pierwszych trzech miejsc we wszystkich rozgrywanych konkurencjach.
Zwycięzcom oraz uczestnikom gratulujemy odwagi.
Do zobaczenia za rok na kolejnej Jubileuszowej X Parfiadzie!

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Tekst: Katarzyna Bralewska
Foto: Maryla Puścian, Katarzyna Bralewska
Publikacja: Katarzyna BralewskaStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 696 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.