Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Wigilia dla chorych i samotnych

Data umieszczenia:

Organizowane od wielu lat spotkanie wigilijne dla chorych i samotnych z terenu Gminy Brańszczyk przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Wójtem Gminy Mieczysławem Pękulem i Dyrektorem Centrum Księdza Orione ks. Łukaszem Mikołajczykiem odbyło się w dniu 12 grudnia 2017 r. w gościnnym Domu Emeryta nad Bugiem.

Foto

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji chorych i samotnych, u początku której ks. dyrektor CKO powitał przybyłych, współorganizatorów czyli władze samorządowe oraz ze szczególną estymą osoby stare, schorowane i cierpiące wraz ze służbami, które na co dzień otaczają je opieką.

Modlitwę eucharystyczną wspólnie poprowadzili kapłani na czele z Prowincjałem Zgromadzenia Zakonnego Małego Dzieła Boskiej Opatrzności Księży Orionistów ks. Krzysztofem Baranowskim, który w kazaniu podkreślił, że spotykając się na tej uroczystej mszy św. tu w Domu Emeryta wspólnie z władzami gminy z księdzem proboszczem i z podopiecznymi tego domu oraz z najuboższymi naszej gminy, będziemy przeżywać spotkanie opłatkowe, ale nade wszystko czcić Pana Jezusa, który do nas przychodzi w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Uznał, że wigilia jest troszkę nietypowa, bo spotkanie odbywa się w pełni trwania adwentu, czyli tego wyjątkowego czasu, w którym dopiero przygotowujemy się tak solidnie na spotkanie z Jezusem, ale dodał jednocześnie, że tak naprawdę, to całe nasze życie jest jak jeden wielki adwent, bowiem zawsze na coś czekamy.

Przywołał przykłady wielu naszych życiowych „poczekalni”, począwszy od narodzin, edukacji, również tej religijnej wraz z przyjmowaniem sakramentów świętych, po pracę zawodową, zakładanie rodziny oraz ten dzień, gdy spotkamy się z Bogiem.

Foto

Przytoczył jednak też przykład oczekiwania – czyli adwentu, kiedy to Bóg czeka na nas. Czeka na człowieka. Poprosił jednocześnie o refleksję nad tym, jaki powinien być adwent, życząc by zawsze był oczekiwaniem pełnym nadziei i tęsknoty. Czasem robienia porządków, ale przede wszystkim czasem oczyszczania i uregulowania duchowych spraw, bo jeszcze nie wszędzie jest tak, że ludzie naprawdę chcą przeżyć tak po chrześcijańsku Boże Narodzenie. Trudno jest zrozumieć, dlaczego nawet w katolickiej Polsce tylu ludzi odwraca się od Pana Boga, od sakramentów świętych, od spowiedzi a w to miejsce tłumnie odwiedzają gabinety psychologów i psychoterapeutów. Trudno zrozumieć, że tak w głębi serca, to każdy chce iść do nieba, ale tylko pod warunkiem, że jest miłosierdzie Boże, które zrozumie, że tak naprawdę nie zawsze jest czas na modlitwę i na Pana Boga oraz nie zawsze boże przykazania czy Ewangelia są traktowane poważnie.

Trudno zrozumieć, dlaczego tak długo ludzie wstydzą się powiedzieć swoim znajomym coś o Panu Bogu, a nie wstydzą się mówić o cudzych błędach lub niedoskonałościach, przekazując w plotkach i obmowach to, co najgorsze o innych, a nie o sobie. Trudno zrozumieć, że dziś niemoralność, brutalność, wulgarność i nieprzyzwoitość cieszą się tak wielką popularnością w mediach, a publiczne dyskusje o sprawach Bożych są niepopularne, nie mają zbyt wielkiej oglądalności, aby je emitować w radiu czy w telewizji, bo to nawet nie interesuje katolików. Trudno zrozumieć, że ktoś może być pobożnym chrześcijaninem tak od święta, chociażby na Boże Narodzenie i na Wielkanoc, a w ogóle niewidocznym uczniem Chrystusa przez pozostałe dni roku. Trudno wreszcie zrozumieć, że ludzie bywają bardziej przejęci tym, co inni o nich pomyślą, co powiedzą, a nie przejmują się, co kiedyś powie im Pan Bóg na sądzie ostatecznym.

Foto

Dzięki Bogu nie wszyscy są tacy. Wielu chce, kontynuował kapłan- jak najlepiej przygotować się na przyjście Pana Boga w tajemnicy Bożego Narodzenia. Niech więc ten czas adwentu, jaki aktualnie przeżywamy, na nowo rozpali w naszych sercach radość na spotkanie ze Zbawcą. W życiu każdego z nas, bo przecież klękając z rana do porannego pacierza, mówiąc nawet w drodze do pracy czy potem w ciągu dnia mając na ustach imię Boże, określamy się jako chrześcijanie i w ten sposób, na co dzień wyznajemy swoją wiarę.

Czas oczekiwania na narodzenie Jezusa jest nam naprawdę wszystkim bardzo potrzebny, bo oblicze Chrystusa nawet w naszym kościele zamazuje się przez bieganinę za rzeczami ziemskimi za prezentami, przygotowaniami, zakupami. Oczywiście jest miejsce w tej naszej tradycji chrześcijańskiej i polskiej na choinkę, prezenty, bo jakże wyobrazić sobie wigilię bez tych świątecznych dekoracji, bez bliskiej rodziny, świątecznych życzeń, białego opłatka, nie bez znaczenia są też chwile spędzone może nawet przed telewizorem, z którego słucha się śpiewu kolęd, przy którym ogląda się pasterkę transmitowaną z Watykanu. Najważniejszym jednak – przekonywał kaznodzieja, by w te święta rzeczywiście Pan Bóg znalazł miejsce i mógł narodzić się w naszych sercach.

Foto

W sercach, które będą wolne od przywiązania do grzechów, wolne od nienawiści i wolne od niewiary. Na zakończenie składając świąteczne życzenia zwrócił uwagę słuchających, że „dzisiejszym Betlejem” może być już tylko nasze czyste serce, bo tylko w nim, ponownie może przyjść na świat Jezus - jako święta tajemnica naszej żywej wiary. „Chciejmy więc, by Bóg z naszego życia uczynił Betlejem, w którym narodzi się największa miłość, zbawiająca świat”.

Po przejściu na stołówkę na wspólny posiłek przygotowany przez pracowników CKO złożony z wigilijnych potraw zaproszono wszystkich do wysłuchania występu uczniów szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego, przygotowanych przez nauczycielki Mirosławę Kurowską i Bożenę Tarcicką. Dyrektor szkoły Honorata Pękul, składając życzenia świąteczne zachęciła jednocześnie do wspólnego śpiewania kolęd razem z dziećmi, aby poddać się świątecznemu klimatowi wigilijnego spotkania, zapominając o trudach dnia codziennego.

Kolędowanie radośnie nastroiło do wspólnego dzielenia się opłatkiem, składania serdecznych życzeń oraz podziękowań, które Wójt Gminy Mieczysław Pękul symbolicznym kwiatem „betlejemską gwiazdą” złożył Prowincjałowi Zakonu ks. Krzysztofowi Baranowskiemu, ks. dyrektorowi Łukaszowi Mikołajczakowi, dyr. szkoły Honoracie Pekul oraz Kierownikowi GOPS-u Elżbiecie Kobylińskiej, będącej koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Foto

Po czym licznie zgromadzeni uczestnicy wigilii wraz z uśmiechem i serdecznymi życzeniami dobrych świąt Bożego Narodzenia otrzymali kalendarze na Nowy 2018 Rok i figurki aniołków, kojarzonych zwyczajowo jako obwieszczających Dobrą Nowinę, ale też jako stróżów, tych osobistych, co „zawsze przy nas stoją…”.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie i foto: Dyr. Maryla Puścian
Publikacja: GDK BrańszczykStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 962 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.