Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Jubileusz Koła Łowieckiego Nr 2 „DZIK”

Data umieszczenia:

22 lipca b.r. w Brańszczyku odbyły się uroczystości związane z obchodami 70-lecia Koła Łowieckiego Nr 2 „DZIK” z Wyszkowa z siedzibą w Brańszczyku.

Foto

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Brańszczyku przy oprawie muzyki myśliwskiej, koncelebrowana przez proboszcza ks. kanonika Pawła Stacheckiego, który otrzymał z rąk myśliwych haftowany ręcznie ornat z wizerunkiem Św. Huberta przeznaczony na uroczystości związane z łowiectwem. Sprawowali ja również zaproszeni księża z okolicznych parafii: Ks. Tomasz Tymiński, Ks. Marcin Kaczyński oraz ks. Łukasz Mikołajczyk Dyrektor Centrum Ojca Orione w Brańszczyku. Proboszcz parafii w kazaniu podkreślił rolę myśliwych, którzy nie tylko polują lecz nieustannie zajmują się też gospodarką leśną. Wspomniał o Bogu, który tworząc świat powierzył go opiece ludzi, aby dbali o niego i rozsądnie nim zarządzali. Wskazał zawarte w kodeksie myśliwskim aspekty moralne nakazujące niematerialne podejście w dziedzinie łowiectwa. Dziękował również za 70 lat Koła Łowieckiego „DZIK” i jego profesjonalne podejście do pracy, zaś myśliwym za poświęcony czas i pasję, którzy czynią wszystko, aby świat był lepszy, piękniejszy i abyśmy mogli realizować zadania postawione nam przez Boga.

Foto

Po Mszy św. członkowie Koła Łowieckiego ze sztandarem wraz z zaproszonymi gośćmi prowadzeni przez orkiestrę Darmanista przemaszerowali do skansenu gdzie kontynuowano obchody łowieckich uroczystości. Organizacją tej wyjątkowej imprezy plenerowej zajęli się przedstawiciele Zarządu Koła: prezes pan Marek Kowalski, łowczy pan Mirosław Jechna, pani Wioletta Kwiatkowska oraz Wójt Gminy Brańszczyk wraz z pracownikami Urzędu Gminy i Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku. Wśród gości byli między innymi: radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Krupiński, wicestarosta powiatu Adam Mróz, wójt gminy Mieczysław Pękul, zastępca wójta Andrzej Łapiński, nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, prezesi i przedstawiciele zarządów sąsiednich kół łowieckich wraz ze sztandarami: „Lis” z Wyszkowa, „Trop” z Tłuszcza, „Bór” z Długosiodła oraz reprezentanci instytucji zajmujących się łowiectwem i leśnictwem.

Za wieloletnią działalność, kultywowanie pięknej tradycji łowiectwa i szeroko zakrojoną działalność społeczną na rzecz parafii, gminy, szkół i innych instytucji na wniosek wójta gminy marszałek województwa mazowieckiego przyznał Kołu Łowieckiemu „DZIK” Medal Pamiątkowy Pro Masovia. Wręczył go radny sejmiku województwa mazowieckiego pan Marian Krupiński, który oznajmił:
Foto

„Łowiectwo polskie ze swoja długą, bogatą historią jest ważnym dziedzictwem w naszej kulturze. Przez 90 lat PZŁ kultywuje tradycje łowieckie; to wy myśliwi z Koła Łowieckiego „DZIK” propagujecie etykę i kulturę myśliwską, dbacie o równowagę fauny leśnej oraz o zwiększanie ilości zwierzyny w okolicznych lasach. Prowadzicie prawidłowa gospodarkę łowiecką. Za wszystko co robicie dla dobra ochrony przyrody i środowiska, przez to również dla gminy chciałbym w imieniu marszałka województwa podziękować i pogratulować tego, wyjątkowego jubileuszu, życząc kolejnych sukcesów i satysfakcji z wykonywanych obowiązków.”


Na ręce prezesa koła Marka Kowalskiego oraz łowczego Mirosława Jechny wyróżnienia w postaci medali „Za zasługi dla powiatu wyszkowskiego” złożyli: wicestarosta powiatu Adam Mróz oraz naczelnik wydziału środowiska Zdzisław Mikołajczyk aby docenić: „aktywne inicjowanie i organizowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska oraz wzorowe prowadzenie gospodarki łowieckiej na terenie obwodu”. Szczególne podziękowania za wieloletnią współpracę od władz koła otrzymał wójt gminy Mieczysław Pękul. Dziękując oznajmił: „Współpraca długa, a my jeszcze tacy młodzi, jeszcze dużo przed nami. Ponadto dodał: z okazji tak pięknego jubileuszu Koła Łowieckiego Nr 2 „DZIK” składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za waszą 70-letnią działalność na terenie gminy Brańszczyk. Wasza działalność łowiecka, oparta na wieloletnim doświadczeniu jest przykładem aktywności wynikającej z pasji, tradycji i szacunku dla ojczystej przyrody. Dzisiejszy, wysoki poziom gospodarki łowieckiej na terenie gminy to efekt działań wielu pokoleń myśliwskich, to także wasza zasługa. Łowiectwo to pasja, która łączy grupę ludzi, to umiłowanie przyrody, to koleżeństwo, współpraca, działanie dla dobra wspólnego – jesteście przykładem takich, pięknych zachowań. Gospodarka łowiecka i gospodarka leśna stanowią o kształcie dobra narodowego jakim są polskie lasy i zamieszkująca je zwierzyna… Życzę Wam, aby działalność Koła „DZIK” nadal przebiegała w atmosferze przyjaźni, wzajemnego szacunku i życzliwości. Życzę kolejnych lat wypełnionych sukcesami, ciągłego poszerzania szeregu sympatyków łowiectwa i entuzjazmu dla podejmowanych działań. Pragnę wszystkim tu zebranym myśliwym i ich rodzinom oraz sympatykom łowiectwa złożyć życzenia staropolskim Darz Bór.”

Foto

Z okazji jubileuszu koło wyróżniło swoich zasłużonych członków: Mirosława Jechnę - 30 lat członkostwa, Piotra Szymanika, Stanisława Godlesia, Dariusza Ryszewskiego - 20 lat członkostwa, najstarszego stażem Tadeusza Sieradza, Piotra Jechnę, Włodzimierza Królika, oraz najlepszego lisiarza roku Michała Głowackiego.

Po oficjalnej części obchodów i wyprowadzeniu sztandarów na scenie pojawił się zespół sygnalistów „Pasja” z Radzymina, a następnie orkiestra „Darmanista” z Brańszczyka. Specjalnie dla młodszych uczestników imprezy odbyło się przedstawienie pt. „ O Ani zwanej Czerwonym Kapturkiem”, w którym główne role odegrali: Monika Andrzejewska oraz Wojciech Kobiałko. Kurpiowski charakter wydarzenia podkreślił występ zespołu ludowego „Puszcza Biała”. W międzyczasie młodzi ludzie mogli zaprezentować swoje zdolności artystyczne w wielu konkursach z nagrodami o tematyce łowieckiej, które przeprowadziły Magda Mikołajewska i Karolina Rozenek. Duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych wzbudził pokaz sokolniczy z udziałem ptaków szkolonych i specjalnie układanych w sztuce łowieckiej: sokoła, sów i kruka.

Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę z imponującymi trofeami myśliwskimi, dyplomami oraz historycznymi zdjęciami Koła Łowieckiego „DZIK”. Myśliwi przygotowali również wyśmienitą degustację swoich wyrobów, wśród których główną atrakcją był pieczony dzik. W jednym z pomieszczeń gospodarczych obejrzeć można było kury ozdobne oraz ptaki łowcze. Uwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna przy muzyce zespołu BMD-i.
Foto

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za przybycie, dziękujemy również przedstawicielom Koła Łowieckiego „DZIK”, myśliwym, wójtowi gminy Brańszczyk, pracownikom gminy, dyrektorowi GDK Maryli Puścian, instruktorowi Markowi Rozenkowi, pani Monice Andrzejewskiej, Arkadiuszowi Smoleńskiemu za ogromny wkład pracy przy organizacji tej wyjątkowej imprezy. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom, którzy w sobotę przybyli do skansenu by uczcić jubileusz 70-lecia Koła Łowieckiego.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie i fot: Marek Rozenek - GDK Brańszczyk
Justyna Jarosz - Opiekun skansenuStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGWStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1029 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.