Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Sto pierwsze urodziny Stanisława Olbryś z Poręby Średniej

Data umieszczenia:

W dniu 23 maja 2017 roku gratulacje i życzenia od władz samorządowych otrzymał Stanisław Józef Olbryś – najstarszy parafianin i mieszkaniec Gminy Brańszczyk.

Foto

Na 101 urodziny uroczyście zorganizowane przez najbliższą rodzinę jubilata zostały zaproszone władze samorządowe gminy oraz duchowni, a wśród nich: Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, Ksiądz Prałat Andrzej Grzybowski, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gałązka i Kierownik USC Teresa Kasprowicz. Nie kryjący zdumienia, a zarazem radości pan Stanisław Olbryś – z natury bardzo skromny i troszczący się o innych człowiek – wraz z zebraną rodziną serdecznie powitał szanownych gości.

Proboszcz Parafii Poręba ks. prałat Andrzej Grzybowski rozpoczynając modlitwę oddał wstawiennictwu i opiece Matki Najświętszej obecne i przyszłe życie jubilata. Dziękując za długie, dobre i godne przeżycie tych 101 lat pobłogosławił pana Stanisława, podziwiając fakt, że mimo sędziwego wieku poranną modlitwę odmawia na klęczący.

Zaproszeni goście złożyli tradycyjne życzenia, natomiast dzieci gratulując ojcu z ogromnym wzruszeniem i łzą w oku dziękowały „za twoją mądrość, życie i wspaniałe serce otwarte na każdego bliźniego, dalszych lat w zdrowiu tatusiu”. W trakcie przyjmowania powinszowań pan Stanisław z dumą podkreślał wielokrotnie, że ma dużą rodzinę, wszystkim zaś odpowiadał na każdy uścisk dłoni i dobre słowo – „Bóg zapłać” - i odwzajemniał życzenia serdecznym gestem i skromnym uśmiechem. Następnie serdecznie zaprosił gości do bogato zastawionego stołu na smaczny poczęstunek.

Podczas wspólnego posiłku Jubilat umilał czas wspomnieniami i piosenką, co wzbudzało zainteresowanie nie tylko ze względu na jego dobrą pamięć, ale również z uwagi na treści patriotyczne śpiewanych pieśni wyrażających potrójną miłość, zakorzenioną głęboko w sercu pana Stanisława: do Boga, ludzi i Ojczyzny. Opowiadając o czasach wojny wspominał o aresztowaniach miejscowej ludności więzionej wstępnie w szkole i zabieranej na dalsze przesłuchania: „… ja byłem dwa razy w Gestapo. Wszystkich młodych ludzi brano do pracy fizycznej. Ale naprzeciwko moich przyszłych teściów mieszkał wójt, który podpowiedział teściowi: masz dwie córki, więc żeń je prędko, bo żonatych nie biorą. Dlatego teść wydał swoją córkę w wieku 17 lat za mąż i tak się pobraliśmy z Teodorą.”

Foto

Wspominając swoją służbę wojskową w Baranowicach oznajmił: „Przebywaliśmy tam w małym budynku jak ten dom, a było nas tam pięćdziesięciu. Wśród nas był jeden starszy pan z Leszczydołu, który zapytał się przełożonego kiedy pójdzie na opatrunek? Był to nauczyciel z Leszczydołu, któremu odpowiedziano: jutro. Niestety lecz następnego dnia go rozstrzelano. Miał poranione nogi jednak nie doczekał się wizyty u lekarza. Nasz przyjaciel rusek oswobodził nas i dopiero wtedy nas zwolnili. Dwa tygodnie przez lasy i góry się szło do domu na piechotę. Wracałem oczywiście w mundurze, bardzo się obawiając o swoje życie, a moi koledzy w chlebakach nieśli granaty. Byliśmy bardzo głodni, a Ukrainki nie chciały dać nam chleba. Jednak jak poprosiłem jedną z nich to dała nam pół bochenka chleba”.

Opowiadając o swoich młodzieńczych latach pamięta, jak do zachowania dyscypliny zamiast paska służył „pocięgiel”, wiec jak któreś z dzieci zasłużyło to ojciec nie żałował tego szewskiego rzemienia żeby wymierzyć sprawiedliwość. Były też chwile smutne, gdy bieda zaglądała w oczy: dobre jabłka z sadu sprzedali rodzice żydom, żeby mieć pieniądze dla nas na ubrania, a my dzieci jedliśmy na wpół zgniłe jabłka. Gdy ktoś to przeżył potrafi docenić czasy, w których obecnie żyjemy.

Warto wspomnieć, że był szewcem, a wykonywał ten zawód /obok prowadzenia gospodarstwa/ z zamiłowaniem po to by utrzymać swoją liczną rodzinę. Fach ten jednak wykorzystywał też do tego, by być z ludźmi, by im służyć. Córka wspomina, że jeszcze w ubiegłym roku kupił za kilkaset złotych fleki i gumę służącą do naprawy butów, gdyż tak ogromną miał jeszcze wtedy werwę i zapał do pracy. Niestety obecny stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie tej życiowej pasji. Jednak mieszkańcy Poręby i okolicznych miejscowości pamiętają, że zawsze można było zwrócić się do Niego i poprosić o naprawę butów.

Pan Stanisław czasami żartuje – jak opowiadają jego dzieci – jakbym miał 90 lat to jeszcze bym towarzyszki do życia i rozmowy poszukał. Gdy w trakcie uroczystości podano urodzinowy tort, wszyscy goście wraz z członkami rodziny odśpiewali szanownemu jubilatowi 200-lat niech żyje nam, który bez problemu zdmuchnął energicznie palącą się świeczkę imitującą 101 urodziny.

Foto

Stanisław Olbryś urodził się 23 maja 1916 roku, 72 lata był w związku małżeńskim z Teodorą, wychowując 7 dzieci /jedno zmarło/, doczekując się 14 wnucząt, 21 prawnucząt, a nawet 2 praprawnucząt. Zawsze gdy wspomina żonę z nutą żalu twierdzi, że to ona miała go dochować, a jednak życie potoczyło się inaczej, lecz mimo wszystko pełen optymizmu i radości z dnia codziennego funkcjonuje – jak twierdzi – dzięki ogromnej pomocy rodziny. Dziękując wszystkim zebranym za przybycie, dobre słowo, gratulacje i życzenia, polecał się Panu Bogu pragnąc doczekać w zdrowiu i życiu kolejnych urodzin za rok.


Opracowanie i fot: Marek RozenekStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGWStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 892 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.