Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

W 12 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – powiatowe obchody

Data umieszczenia:

Powiatowe obchody rocznicowe w 12 rocznicę śmierci Papieża św. Jana Pawła II w Brańszczyku rozpoczęły się mszą św., do której prolegomeny udzielił Stanisław Kowalski, Wielki Rycerz Chorągwi Rycerzy Jana Pawła II.

Foto

Po czym nastąpiło uroczyste wejście do brańszczykowskiej świątyni Proboszcza Parafii ks. Kan Pawła Stacheckiego z kapłanami i Rycerzami Jana Pawła II. Następnie odbył się obrzęd okadzania. Jak sądzę, uczestnicząc w wielkim wydarzeniu, warto rozpoznawać poszczególne akty i symbolikę obrzędów, dlatego też posłużę się wykładnią Ojca Anzelma o symbolach kadzidła i obrzędzie okadzania, bo cytując O. Anzelma: czyż można być tylko obojętnym widzem tej wzniosłej czynności?

5. Symbole kadzidła: Wielką troską Matki-Kościoła świętego było zawsze przypisywanie i używanie w swej liturgii pewnych ceremonii, nie żeby ich naturalna istota koniecznie była potrzebna, lecz żeby przez te widzialne znaki myśl wiernych łatwiej mogła się wznieść do zrozumienia i rozważania najwznioślejszych tajemnic, kryjących się w wielkiej obfitości w najgłówniejszych aktach kultu. a/ Znak czci i uwielbienia: Kadzidło pod gwałtownym działaniem ognia doszczętnie niszczy się i unicestwia, lecz właśnie przez to wydaje najwdzięczniejszą wonność, która nas odświeża i podnosi, raduje i weseli. To samo powinno się stać z nami w oddawaniu czci i uwielbianiu Boga. Byśmy mogli się stać ową „dobrą wonnością Chrystusową Bogu" (2 Kor 2, 15), byśmy mogli uwielbić Go należycie, winniśmy gwałt zadawać naszej krnąbrnej naturze, wyniszczając się i unicestwiając, korząc się w najgłębszej pokorze przed Bogiem.

Przez okadzenie wyrażamy więc uwielbienie: Najświętszemu Sakramentowi, ponieważ pod jego postaciami kryje się „Boski Więzień miłości", prawdziwy Bóg - Jezus Chrystus ze swym Bóstwem i Człowieczeństwem - Krzyżowi, bo jest godłem Męki Pańskiej. Okadzenie jest wyrażeniem naszej czci i poważania: względem kapłana, bo on działa w osobie Chrystusa; względem wiernych, ponieważ i oni łącznie z Nim ofiarują, jako żywe członki Chrystusa Mistycznego. Pamiętając o tym, czyż można być tylko obojętnym widzem tej wzniosłej czynności?
– według: Ojca Anzelma Gądka /Tom IX: „Msza święta w przeżyciu kontemplacyjnym” /. http://amgadek.blogspot.com

Foto

Autorce artykułu powyższe zapytanie wynikło również z zapytań Starosty Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, który w przemowie zawiązującej wspólnotę wydarzenia, pytał m.in. o to: czy czerpiemy z zasobów otrzymanych za pośrednictwem św. Jana Pawła II, czy szanujemy wolność i zdajemy egzamin z owej wolności uzyskanej po 1991 roku? Podobnie, jak pan Starosta, o ten sam egzamin i korzystanie z daru dla świata – od Boga- w osobie św. Jana Pawła II, z jego przykładu oraz nauk w kazaniach i encyklikach, zapytał tegoroczny rekolekcjonista, orionista z Brańszczyka ks. Antoni Wita. Podkreślił, że rok, w którym św. Jan Paweł II zmarł, był w kościele katolickim Rokiem Eucharystii. Można doczytać się znaku, znaku od Boga, który objawia się w życiu każdego człowieka. Bo czymże innym jest Eucharystia, jak nie personalnym dotknięciem Jezusa w Komunii świętej? – mówił ks. Antoni. Takim spotkaniem, w którym można zawołać: „Wskrześ! Uzdrów! Wyprowadź z uwikłań!”.

Dobrze jest uczestniczyć czynnie i świadomie, słuchać pytań i w duchu zastanawiać się nad odpowiedzią. Osobistą. Własną. Czyli - odbyć rekolekcje – jakże ważne tuż przed Wielkanocą. Dobrze jest też, co zauważył w kazaniu duszpasterz, modlić się śpiewem, dzięki oprawie muzycznej Zespołu „Boża Nuta”, pod kierunkiem Zbyszka Drobota. Dobrze jest w okresie Wielkiego Postu umartwiać się z Matką Boską Bolesną na „Gorzkich Żalach”, dobrze, bo poza światem, poza pośpiechem, współczując i dziękując. Tego wszystkiego można było zaznać podczas uroczystości rocznicowych. A na koniec przeżyć wspaniały koncert w wykonaniu Jany Dąbkowskiej przy akompaniamencie organisty Piotra Wyszyńskiego.

Foto

Symbolicznym aktem było wyjście pod pomnik Jana Pawła II na skwer przykościelny, bowiem wysoko niesiony relikwiarz przez Wielkiego Rycerza Chorągwi Rycerzy Jana Pawła II w otoczeniu członków rycerstwa, a wokoło uczestnicy wydarzenia, sprawiał wrażenie dotykalnej obecności świętego. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przez delegacje instytucji i urzędów z powiatu wyszkowskiego oraz gminy Brańszczyk i jej mieszkańców ks. Proboszcz udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwią św. Jana Pawła II.

Do obecnych przesłanie przekazał Wójt Gminy Mieczysław Pękul, podkreślając, że trudno jest mówić o osobie, która żyła wśród nas, a teraz jest świętą. Trudno znaleźć odpowiednie słowa, zwłaszcza, że pochylał się nad losem każdego człowieka. Papież nauczyciel i pielgrzym, niosący dobrą nowinę. Nauczający podczas tak wielu pielgrzymek. W szczególności Wójt odniósł się do nauki z czasu 3 pielgrzymki do Polski /12.06.1987 r./, gdzie Papież na gdańskiej Zaspie powiedział: "Jeden drugiego brzemiona noście – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Nie może być program walki ponad programem solidarności. Inaczej – rosną zbyt ciężkie brzemiona. (...) Gorzej jeszcze, gdy mówi się: naprzód walka – (...) to bardzo łatwo drugi czy drudzy pozostają na "polu społecznym" przede wszystkim jako wrogowie. Jako ci, których trzeba zwalczyć, których trzeba zniszczyć. Nie jako ci, z którymi trzeba szukać porozumienia, z którymi wspólnie należy obmyślać, jak "dźwigać brzemiona". Puentując pan Wójt podkreślił, by o słowach Papieża pamiętać i stawać się, jak On człowiekiem dialogu.

Foto

Starosta Bogdan Pągowski podziękował wszystkim za udział w tegorocznych powiatowych obchodach i zaprosił na kolejne, za rok.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie i fot: Dyr. Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK BrańszczykStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1423 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.