Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Dzień Chorego w Gminie Brańszczyk

Data umieszczenia:

Gminne obchody Światowego Dnia Chorego, ustanowione przez Św. Jana Pawła II, a obchodzone w dniu wspominania w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes, jak co roku odbyły się w Brańszczyku w Domu Emeryta u Księży Orionistów.

Foto

Zostały zorganizowane po raz 14 wspólnie z CKO, GOPS i Urząd Gminy dla ok 200 osób, zaproszonych na mszę świętą i „rodzinny” obiad.

Wszystkich przybyłych serdecznie powitał ks. Dyrektor Łukasz Mikołajczyk, przedstawiając celebransów: ks. Prałata Andrzeja Grzybowskiego Proboszcza Parafii w Porębie, ks. Tomasza Tymińskiego Proboszcza Parafii w Białymbłocie, Kapelana DPS ks. Krzysztofa Ogrodnika, Przełożonego ks. Antoniego Wita, ks. Lecha Klejmonta i misjonarza Redemptorystę Ojca Leszka Mitoraja oraz ks. Józefa Wojciechowskiego, który posługiwał w konfesjonale.

Wyraził też radość z obecności Sióstr Rodziny Maryi s. Ireny Paziewskiej i s. Stanisławy Chrabąszcz, Przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Gałązki, Przewodniczącej Komisji ds. pomocy społecznej przy Radzie Gminy Jadwigi Wyszyńskiej, Wójta Gminy Mieczysława Pękula, Zastępcy Wójta Andrzeja Łapińskiego, Dyrektora PCPR Krystyny Kurowskiej, Dyrektor DPS Danuty Ziomek wraz z pracownikami i mieszkańcami, Dyrektor GDK Maryli Puścian, Dyrektor PSP w Trzciance Honoraty Pękul, przedstawicieli Caritas oraz współorganizatorów –pracowników GOPS: Małgorzaty Abramczyk, Grażyny Bralewskiej, Grażyny Depta, Doroty Kurowskiej wraz z Kierownikiem Elżbietą Kobylińską i zaproszonymi podopiecznymi z Gminy Brańszczyk. Szczególnie gorąco przywitał wszystkich chorych i cierpiących, którzy zapragnęli pocieszenia w modlitwie eucharystycznej i przygotowanej dla nich uroczystości.

Przewodniczący koncelebrze mszy św. ks. Prałat, powiedział, że „uczestnicząc w tej Eucharystii oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie z Lourdes i za jej przyczyną kierujemy do Boga nasze prośby. Modlimy się przede wszystkim o zdrowie, zdrowie fizyczne i duchowe. Żebyśmy: starość, cierpienie, ból i wszystkie dolegliwości związane z wiekiem i chorobą, potrafili ofiarować Bogu i złożyć tutaj na tym ołtarzu. A jeżeli będzie taka wola boża, to przez Maryję nas uzdrowi i udzieli tych łask, które są nam najbardziej potrzebne dzisiaj i w najbliższym czasie. I te intencje, nasze modlitwy przedstawiamy w tej Eucharystii, a Maryja, tak która objawiła się w Lourdes jest z nami, wstawia się za nami i razem z nami modli się do swojego Syna Jezusa Chrystusa”.

Foto

Rekolekcjonista O. Leszek Mitoraj w kazaniu odwołał się do osobistego wydarzenia podczas pielgrzymki do Lourdes, a szczególnie do oczekiwania w kolejce do obmycia w wodzie w basenach. Opowiedział, jak się to odbyło, puentując, że po zanurzeniu w tej wodzie odczuł, że na nowo stanął w swojej wierze. Mówił też, że ludzie pielgrzymujący po sanktuariach lub do Ziemi Świętej muszą mieć w sobie wiele wiary, poczytując sobie przywiezienie pamiątki np. kamienia z Golgoty lub źdźbła siana z Betlejem za wielkie szczęście.

Trzeba jednak pamiętać, że każdego dnia mamy możliwość przyjścia do kościoła i w nim spotkać żywego Jezusa Chrystusa. Przeżywajmy więc uroczystość i wszystkie dni z wiarą. Wiary jednak trzeba się uczyć, ale mamy od kogo. A najlepszym przykładem wiary i miłości jest Matka Boża, która nie domaga się żadnych względów dla siebie. A nam czasem tak trudno zrezygnować z pierwszego miejsca. Trzeba cieszyć się z bycia z innymi. Uczyć się również od Niej tego, by patrzeć dalekowzrocznie, by ustrzec siebie samego przed nieszczęściami. Patrzeć jednak przede wszystkim sercem. I nawet, gdy przychodzi smutek, ból czy choroba trzeba iść do Jezusa, śladami matki Bożej.

Następnie po modlitwie nad olejami, udzielono Sakramentu Namaszczenia Chorych, który przyjęło wiele osób. Jest to sakrament, który uzdrawia i umacnia, potrzebny nie tylko chorym, ale także ich bliskim, można go powtarzać. Najczęściej jako biblijny fundament namaszczenia chorych wskazuje się nowotestamentowy tekst: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15)ks. A. Tatara.

Na zakończenie modlitwy dyrektor CKO ks. Łukasz Mikołajczyk podziękował wszystkim za uczestnictwo we mszy św., w szczególności władzom i pracownikom GOPS-u jako współorganizatorom oraz wyróżnił dyplomami aktywnych w dziele wolontariatu mieszkańców Domu Emeryta.

Dyplom opatrzony przesłaniem Księdza Św. Alojzego Orione: Potrzebny jest duch wspaniałomyślności, ale nie ten zwykły, tylko wielki i mężny, oparty na Bogu i w jedności z prawdziwą pokorą, duch wspaniałomyślności, rozpalony wiarą i młodzieńczą odwagą w Panu. (...) otrzymali: Halina Wywiałek, Albina Ruksza, Zofia Gajewska, Bogusława Wolanin, Jadwiga Karolak, Hieronim Hiszpański, Romuald Bochenka i Jan Kuśmierczyk /pełniący posługę kościelnego/.

Foto

Podczas pysznego obiadu uczestnicy uroczystości wysłuchali wspaniałego koncertu dawnych staropolskich piosenek i przyśpiewek w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance pod kierunkiem Dyrektor Honoraty Pękul i nauczycielki Mirosławy Kurowskiej. Piękny patriotyczny wiersz zadeklamowała mieszkanka Turzyna pani Łucja Wyszyńska. Warto podkreślić też, że wśród przybyłych osób z terenu Gminy Brańszczyk w święcie Dnia Chorego, wziął udział stuletni pan Władysław Schittler, mieszkaniec Domu Emeryta Księży Orionistów.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie i fot: Dyr. Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK BrańszczykStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGWStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1571 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.