Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

XVIII Konkurs Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk

Data umieszczenia:

W niedzielne popołudnie 22 stycznia 2017 roku w Brańszczyku odbył się 18. Konkurs Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Mieczysława Pękula.

Foto

Doroczne wspólne kolędowanie ponownie skupiło liczną publiczność w świątecznie udekorowanej sali na scenie, której wystąpili uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy w trzech kategoriach wiekowych.

Wójt Gminy otwierając konkurs zauważył, że z racji 18 edycji wszedł jakby w dorosłość. W związku z tym nasuwa się refleksja, że być może rodzice, którzy dziś kibicują swoim pociechom, przed laty występowali w tym konkursie. Cieszy fakt, że z pokolenia na pokolenie przechodzi ta piękna tradycja śpiewania kolęd i pastorałek. A dziś mamy taki widoczny tego przykład, który cieszy, że tradycja trwa i się umacnia. Wójt życzył wszystkim pięknych przeżyć, a artystom zwycięskich miejsc.

Komisję Oceniającą stanowili: Barbara Hijewska- dyrygent chóru „Oktawian” z Warszawy, Elżbieta Hijewska -artystka chóru Filharmonii Narodowej z Warszawy, Elżbieta Mikołajewska -Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk, Anna Nasiadka -Radna Rady Gminy Wiceprzewodnicząca Komisji oświaty, kultury i promocji oraz Adam Karpiński -muzyk, artysta malarz.

Po przesłuchaniu wykonawców przyznano następujące miejsca:

W kat. A

I miejsce przyznano Wiktorii Szczechura i Julii Stankiewicz z PSP im. Bohaterów Leśnej Placówki AK Mrowisko w Knurowcu, które zaśpiewały pastorałkę pt. „Noc oczekiwania” /opiekun- Małgorzata Wróbel/.

Miejsce II wyśpiewały uczennice z PSP im Piotra Kulasińskiego w Trzciance Wiktoria Urbaniak, Gabriela Zdziarstek i Kornelia Żabik pastorałką „Grajmy Panu”, przygotowane przez Bożenę Tarcicką.

III miejsce zajęli Paweł Sobiewski, Jan Stoszewski i Szymon Rosiński -uczniowie z PSP im Marii Konopnickiej z Turzyna kolędą „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, przygotowani przez Teresę Malińską.

Foto

W kat. B

I miejsce zdobyła Maja Balicka utworem pt. „Babci zegar” -PSP im. Henryka Sienkiewicza z Brańszczyka /opiekunowie -Olga Frankowska-Kędzior, Michał Sitek/.

II miejsce ex aequo zajęli wykonawcy ze szkół w Trzciance i Turzynie: kolędą „Zaśnij dziecino” Zuzanna Zdziarstek, Maja Kania, Oliwia Nasiadka, Karolina Pułaska i Agnieszka Kurowska z PSP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, przygotowani przez Mirosławę Kurowską oraz Oliwia Sobiewska i Katarzyna Siatkowska z PSP im. Marii Konopnickiej w Turzynie przygotowani przez Teresę Malińską.

III miejsce uczniowie PSP im. Józefa Piłsudskiego w Porębie: Natalia Uzdowska, Karol Sitek, Weronika Sitek i Oliwia Wiśniewska – pastorałką „Święta, święta, święta” przygotowani przez Michała Sitka.

W kat. C:

I miejsce zajęli gimnazjaliści z PG im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Brańszczyku: Filip Balicki, Michał Laskowski, Monika Piórkowska, Agata Biedrzycka, Karolina Piórkowska utworem pt. „Pierwsza Gwiazda” /opiekunowie Olga Frankowska Kędzior, Michał Sitek/.

II miejsce przyznano gimnazjalistom z PG im. Obrońców Ojczyzny w Porębie, którą reprezentowali Aleksandra Knap, Anita Bobowska, Julia Iwańska i Kamil Hartman za wykonanie utworu pt. Kolęda Maryi”, przygotowani przez Michała Sitka.

Dla przybyłych na przegląd wystąpił zaproszony męski zespół wokalny „Oktawian” złożony z artystów wywodzących się z chórów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej.

Powstał w styczniu 2011 roku. Prowadzi go absolwentka dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Barbara Hijewska. Zespół wokalny tworzą: tenory I: Feliks Gałecki, Stanisław Hijewski, Bogdan Kuźmiuk; tenory II: Marek Kądziela, Andrzej Zaradkiewicz; barytony : Ryszard Gniazdowski, Stanisław Szatybełko; basy: Jan Mieczkowski; Jerzy Sznajder.

Repertuar zespołu obejmuje pieśni patriotyczne, pieśni powstańcze, utwory o charakterze religijnym, a przede wszystkim – fragmenty chóralne i niektóre sceny zbiorowe z oper napisanych przez najznakomitszych kompozytorów. „Oktawian" występował na imprezach organizowanych przez Urzędy Dzielnic; Żoliborza, Mokotowa, Pragi Płd i Woli. Koncertował na zaproszenia fundacji i podmiotów prywatnych. W roku 2013 zaprezentował w Zamku Ujazdowskim cykl pieśni W. Lutosławskiego. Brał też udział w licznych koncertach w parafiach stołecznych i pozawarszawskich. W roku 2013 nagrał i wydał - wraz z kwintetem smyczkowym i fortepianem płytę z kolędami.


Foto

Natomiast Młodzieżowa Orkiestra Darmanista pod kierunkiem Kapelmistrza Dariusza Pieńkosa zachwyciła koncertem melodii karnawałowych, a Kamil Hartman zaprezentował piękne utwory na gitarze.

Pan Wójt z komisją oceniającą podziękował dyplomami i nagrodami wszystkim występującym „artystom”, członkom zespołów za koncerty, a nauczycielom i dyrektorom szkół za współpracę w przygotowaniu dzieci do występu w 18 Gminnym Konkursie kolęd i Pastorałek.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie: Dyr. Maryla Puścian
Fot: Katarzyna Bralewska i Weronika Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
GDK BrańszczykStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGWStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1200 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.