Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Chata i stodoła na dobry początek

Data umieszczenia:

W miniony poniedziałek 8 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie gmina podpisała umowę na dofinansowanie budowy skansenu w Brańszczyku. Wniosek złożony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego poprzez utworzenie skansenu w Brańszczyku przy projektowanym szlaku św. Jakuba do Łomży” uzyskał dofinansowanie w wysokości 44 386,00 złotych. Pozyskane w formie dotacji pieniądze oraz wkład finansowy gminy pozwoliły rozpocząć pierwszy etap budowy skansenu w ramach którego pobudowano drewnianą chatę (przeniesiono ją z Trzcianki), stodołę z bali (przeniesiono ją z gajówki Tuchlin) oraz wykonano replikę studni. Ciekawostką jest, że podobna studnia istniała we dworze w Brańszczyku jeszcze na początku XX w, a potem przewieziono ją do skansenu w Nowogrodzie. W ramach pozyskanych pieniędzy wykonano także ogrodzenie placu, pobudowano bramę wjazdową oraz wykonano drogi komunikacyjne.
Pomysł budowy skansenu powstał wiele lat temu, jednak już na początku pojawił się problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca w którym mogłoby to zamierzenie powstać. I tutaj z pomocą przyszedł powiat, który użyczył gminie nieodpłatnie część działki Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Miejsce idealne na tego typu obiekt, wymagało jednak na wstępie wiele pracy przygotowawczej, gdyż nisko położona część działki przez większość roku była zalana wodą. Poradzono sobie z tym problemem wykorzystując ziemię pozyskaną przy budowie gościńca napoleońskiego oraz materiał odpadowy uzyskany przy budowie przedszkola w Brańszczyku. Początki były trudne, ale z chwilą złożenia wniosku do PROW i uzyskania jego akceptację przez Urząd Marszałkowski można było przystąpić do rozpoczęcia właściwych prac. W opisanym wyżej kształcie, na który składają się wzniesione budynki zakończono w tym roku pierwszy etap budowy skansenu. Z całą pewnością, gdyby nie przeniesiono ich do budowanego skansenu, za kilka lat tych budynków już by nie było. Niestety w minionych latach wiele ciekawych, zabytkowych obiektów na terenie gminy bezpowrotnie utracono. I właśnie świadomość faktu, że na naszych oczach ginie coś ważnego, wpłynęła na decyzję budowy takiego miejsca w Brańszczyku. Miejsca, które pozwoli ocalić przykłady ginącej architektury kurpiowskiej oraz sprzętu i urządzeń, które towarzyszyły mieszkańcom tych terenów w minionych dziesięcioleciach. Pomysł zyskał akceptację gminnej społeczności, są deklaracje mieszkańców chcących przekazywać do budowanego skansenu zabytkowe przedmioty, które będą stanowić wyposażenie powstających budynków. W następnych latach gmina zamierza kontynuować rozpoczęte dzieło, wzbogacając je o nowe budynki. Nadszedł dobry czas na tego typu zamierzenia, gdyż istnieje możliwość pozyskiwania dotacji z funduszy europejskich.
Warto dodać, że gmina Brańszczyk z zamiarem dalszych działań pozyskała od powiatu kolejną działkę, tę ze stawami na terenie DPS, która odpowiednio zagospodarowana łącznie z terenem obecnego skansenu stworzy w przyszłości park etnograficzno-przyrodniczy w Brańszczyku.

Foto

fot. Kamil Ginko


ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Stopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 4511 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.